Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 100 meter bröstsim
Herrarnas 100 meter bröstsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 11 februari (försöksheat & semifinaler) 12 februari (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 70 |
Aktiva | 75 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Nic Fink USA |
Silver | Nicolò Martinenghi Italien |
Brons | Adam Peaty Storbritannien |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 100 meter bröstsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes mellan den 11 och 12 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Amerikanske Nic Fink tog guld efter ett lopp på 58,57 sekunder. Silvret togs av italienske Nicolò Martinenghi och bronset togs av brittiske Adam Peaty.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Adam Peaty | Storbritannien | 56,88 | Gwangju, Sydkorea | 21 juli 2019 |
Mästerskapsrekord | Adam Peaty | Storbritannien | 56,88 | Gwangju, Sydkorea | 21 juli 2019 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 11 februari klockan 11:10.[5]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 4 | Nic Fink | USA | 59,19 | 0Q0 |
2 | 6 | 4 | Nicolò Martinenghi | Italien | 59,27 | 0Q0 |
3 | 8 | 3 | Adam Peaty | Storbritannien | 59,34 | 0Q0 |
4 | 6 | 3 | Caspar Corbeau | Nederländerna | 59,38 | 0Q0 |
5 | 8 | 5 | Lucas Matzerath | Tyskland | 59,43 | 0Q0 |
6 | 6 | 2 | Jake Foster | USA | 59,61 | 0Q0 |
6 | 7 | 4 | Arno Kamminga | Nederländerna | 59,61 | 0Q0 |
8 | 7 | 5 | Melvin Imoudu | Tyskland | 59,72 | 0Q0 |
9 | 6 | 1 | Ilja Sjymanovitj | Neutrala oberoende idrottare | 59,81 | 0Q0 |
9 | 7 | 3 | Sam Williamson | Australien | 59,81 | 0Q0 |
11 | 7 | 2 | Andrius Šidlauskas | Litauen | 59,84 | 0Q0 |
12 | 8 | 6 | Ludovico Viberti | Italien | 59,86 | 0Q0 |
13 | 7 | 7 | Dong Zhihao | Kina | 59,97 | 0Q0 |
14 | 8 | 2 | Choi Dong-yeol | Sydkorea | 1.00,15 | 0Q0 |
15 | 6 | 5 | Berkay Ömer Öğretir | Turkiet | 1.00,27 | 0Q0 |
16 | 7 | 6 | Denis Petrashov | Kirgizistan | 1.00,47 | 0Q0 |
17 | 6 | 6 | James Wilby | Storbritannien | 1.00,49 | |
18 | 8 | 7 | Bernhard Reitshammer | Österrike | 1.00,50 | |
19 | 8 | 8 | Matti Mattsson | Finland | 1.00,57 | |
20 | 7 | 1 | Darragh Greene | Irland | 1.00,70 | |
21 | 6 | 0 | Maksym Ovchinnikov | Ukraina | 1.00,72 | |
22 | 6 | 7 | Jan Kałusowski | Polen | 1.00,74 | |
23 | 6 | 8 | James Dergousoff | Kanada | 1.00,77 | |
24 | 5 | 7 | Peter John Stevens | Slovenien | 1.00,87 | |
25 | 8 | 1 | Miguel de Lara | Mexiko | 1.00,88 | |
26 | 8 | 0 | Jérémy Desplanches | Schweiz | 1.00,90 | |
27 | 6 | 9 | Carles Coll Martí | Spanien | 1.01,50 | |
28 | 5 | 5 | Matthew Randle | Sydafrika | 1.01,80 | |
29 | 5 | 3 | Francisco Robalo | Portugal | 1.01,83 | |
30 | 4 | 2 | Alexandre Grand'Pierre | Haiti | 1.01,85 | |
31 | 8 | 9 | Tonislav Sabev | Bulgarien | 1.01,95 | |
32 | 5 | 8 | Xavier Ruiz | Puerto Rico | 1.02,05 | |
33 | 5 | 4 | Ronan Wantenaar | Namibia | 1.02,09 | |
34 | 7 | 9 | Vojtěch Netrh | Tjeckien | 1.02,13 | |
35 | 4 | 6 | Adam Chillingworth | Hongkong | 1.02,44 | |
35 | 7 | 8 | Jorge Murillo | Colombia | 1.02,44 | |
37 | 5 | 6 | Arsen Kozhakhmetov | Kazakstan | 1.02,53 | |
38 | 5 | 9 | Jadon Wuilliez | Antigua och Barbuda | 1.02,54 | |
39 | 5 | 1 | Julio Horrego | Honduras | 1.02,64 | |
40 | 7 | 0 | Phạm Thanh Bảo | Vietnam | 1.02,94 | |
41 | 4 | 3 | Likhith Selvaraj | Indien | 1.02,96 | |
42 | 3 | 7 | Patrick Pelegrina | Andorra | 1.03,08 | |
43 | 4 | 8 | Panayiotis Panaretos | Cypern | 1.03,35 | |
44 | 5 | 0 | Chao Man Hou | Macao | 1.03,40 | |
45 | 3 | 5 | Adrian Robinson | Botswana | 1.03,42 | |
46 | 4 | 5 | Muhammad Raharjo | Indonesien | 1.03,46 | |
47 | 3 | 4 | Denis Svet | Moldavien | 1.03,62 | |
48 | 5 | 2 | Amro Al-Wir | Jordanien | 1.03,72 | |
49 | 4 | 1 | Daniils Bobrovs | Lettland | 1.03,85 | |
50 | 3 | 3 | Vicente Villanueva | Chile | 1.03,91 | |
51 | 3 | 6 | Giacomo Casadei | San Marino | 1.04,11 | |
52 | 4 | 0 | Tasi Limtiaco | Mikronesiska federationen | 1.04,16 | |
53 | 3 | 0 | Jacob Story | Cooköarna | 1.04,32 | |
54 | 2 | 6 | Abobakr Abass | Sudan | 1.04,40 | |
55 | 1 | 6 | Munzer Kabbara | Libanon | 1.04,54 | |
56 | 4 | 4 | Tomas Peribonio | Ecuador | 1.04,74 | |
57 | 2 | 4 | Matthew Lawrence | Moçambique | 1.04,75 | |
58 | 3 | 8 | Ashot Chakhoyan | Armenien | 1.04,92 | |
59 | 4 | 7 | Jonathan Raharvel | Madagaskar | 1.05,08 | |
60 | 3 | 1 | Luis Weekes | Barbados | 1.06,27 | |
61 | 2 | 5 | Jonathan Chung Yee | Mauritius | 1.06,31 | |
62 | 3 | 9 | Saud Ghali | Bahrain | 1.07,19 | |
63 | 2 | 1 | Omar Al-Hammadi | Förenade arabemiraten | 1.08,23 | |
64 | 1 | 5 | Thomas Chen | Papua Nya Guinea | 1.08,39 | |
65 | 2 | 7 | Osama Trabulsi | Syrien | 1.08,62 | |
66 | 2 | 2 | Jayden Loran | Curaçao | 1.08,70 | |
67 | 3 | 2 | Roberto Bonilla | Guatemala | 1.09,46 | |
68 | 2 | 0 | Ghaith Hussein | Irak | 1.10,28 | |
69 | 2 | 8 | Chadd Ng | Swaziland | 1.10,55 | |
70 | 1 | 8 | Fahim Anwari | Afghanistan | 1.10,86 | |
71 | 1 | 1 | Sébastien Kouma | Mali | 1.14,39 | |
72 | 1 | 0 | Mubal Azzam Ibrahim | Maldiverna | 1.14,58 | |
73 | 1 | 3 | Fodé Camara | Guinea | 1.16,17 | |
74 | 2 | 9 | Jion Hosei | Palau | 1.16,30 | |
– | 1 | 4 | Rashed Al-Tarmoom | Kuwait | 0DNS0 | |
1 | 7 | Jainny Pinto | São Tomé och Príncipe | |||
2 | 3 | Micah Masei | Amerikanska Samoa | |||
4 | 9 | Abdulaziz Al-Obaidly | Qatar | |||
1 | 2 | Damien Shamambo | Zambia | 0DSQ0 |
Semifinaler
Semifinalerna startade den 11 februari klockan 19:50.[6]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 5 | Adam Peaty | Storbritannien | 58,60 | 0Q0 |
2 | 2 | 4 | Nic Fink | USA | 58,73 | 0Q0 |
3 | 2 | 6 | Arno Kamminga | Nederländerna | 58,87 | 0Q0 |
4 | 1 | 4 | Nicolò Martinenghi | Italien | 59,13 | 0Q0 |
5 | 2 | 3 | Lucas Matzerath | Tyskland | 59,30 | 0Q0 |
6 | 1 | 5 | Caspar Corbeau | Nederländerna | 59,33 | 0Q0 |
7 | 1 | 2 | Sam Williamson | Australien | 59,35 | 0Q0 |
8 | 2 | 2 | Ilja Sjymanovitj | Neutrala oberoende idrottare | 59,40 | 0Q0 |
9 | 1 | 3 | Jake Foster | USA | 59,48 | |
10 | 1 | 7 | Ludovico Viberti | Italien | 59,61 | |
11 | 1 | 1 | Choi Dong-yeol | Sydkorea | 59,74 | |
12 | 2 | 7 | Andrius Šidlauskas | Litauen | 59,79 | |
13 | 1 | 8 | Denis Petrashov | Kirgizistan | 59,82 | |
14 | 1 | 6 | Melvin Imoudu | Tyskland | 1.00,08 | |
15 | 2 | 8 | Berkay Ömer Öğretir | Turkiet | 1.00,18 | |
16 | 2 | 1 | Dong Zhihao | Kina | 1.00,45 |
Final
Finalen startade den 12 februari klockan 19:02.[7]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
5 | Nic Fink | USA | 58,57 | ||
6 | Nicolò Martinenghi | Italien | 58,84 | ||
4 | Adam Peaty | Storbritannien | 59,10 | ||
4 | 1 | Sam Williamson | Australien | 59,21 | |
5 | 3 | Arno Kamminga | Nederländerna | 59,22 | |
6 | 8 | Ilja Sjymanovitj | Neutrala oberoende idrottare | 59,35 | |
7 | 2 | Lucas Matzerath | Tyskland | 59,37 | |
7 | 7 | Caspar Corbeau | Nederländerna | 59,37 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 12 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000103EC0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 12 februari 2024.
- ^ ”World Championships, Day Two Finals: Nic Fink Wins 100 Breast Ahead Of Nicolo Martinenghi; Adam Peaty Returns To Podium”. swimmingworldmagazine.com. 12 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-two-finals-nic-fink-wins-100m-breaststroke-gold-ahead-of-nicolo-martinenghi-adam-peaty-returns-to-world-podium/. Läst 12 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 12 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 11 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000103EC0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 12 februari 2024.
- ^ ”Semifinals results” (PDF). omegatiming.com. 11 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000103EC0102FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 12 februari 2024.
- ^ ”Final results” (PDF). omegatiming.com. 12 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000103EC0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 12 februari 2024.
- 1973: John Hencken (USA)
- 1975: David Wilkie (GBR)
- 1978: Walter Kusch (FRG)
- 1982: Steve Lundquist (USA)
- 1986: Victor Davis (CAN)
- 1991: Norbert Rózsa (HUN)
- 1994: Norbert Rózsa (HUN)
- 1998: Frédérik Deburghgraeve (BEL)
- 2001: Roman Sludnov (RUS)
- 2003: Kosuke Kitajima (JPN)
- 2005: Brendan Hansen (USA)
- 2007: Brendan Hansen (USA)
- 2009: Brenton Rickard (AUS)
- 2011: Alexander Dale Oen (NOR)
- 2013: Christian Sprenger (AUS)
- 2015: Adam Peaty (GBR)
- 2017: Adam Peaty (GBR)
- 2019: Adam Peaty (GBR)
- 2022: Nicolò Martinenghi (ITA)
- 2023: Qin Haiyang (CHN)
- 2024: Nic Fink (USA)