Herrarnas lagtävling i tempolopp i landsvägscykling vid olympiska sommarspelen 1980
Cykling vid olympiska sommarspelen 1980 | ||||
---|---|---|---|---|
Landsvägscykling | ||||
Linjelopp | Herrar | |||
Tempolopp lag | Herrar | |||
Bancykling | ||||
Individuell förföljelse | Herrar | |||
Lagförföljelse | Herrar | |||
Sprint | Herrar | |||
Tempolopp | Herrar |
Herrarnas lagtempolopp i landsvägscykling vid olympiska sommarspelen 1980 ägde rum söndagen den 20 juli 1980 på motorvägen till Minsk.
Medaljörer
Event | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas lagtempolopp | Sovjetunionen Yury Kashirin Oleg Logvin Sergei Shelpakov Anatoly Yarkin | Östtyskland Falk Boden Bernd Drogan Olaf Ludwig Hans-Joachim Hartnick | Tjeckoslovakien Michal Klasa Vlastibor Konečný Alipi Kostadinov Jiří Škoda |
Resultat
Placering | Cyklister | Lag | Tid |
---|---|---|---|
Juri Kasjirin Oleg Logvin Sergej Sjelpakov Anatoli Jarkin | Sovjetunionen | 2:01:21,7 | |
Falk Boden Bernd Drogan Olaf Ludwig Hans-Joachim Hartnick | Östtyskland | 2:02:53,2 | |
Michal Klasa Vlastibor Konecný Alipi Kostadinov Jiri Škoda | Tjeckoslovakien | 2:02:53,9 | |
4 | Stefan Ciekanski Jan Jankiewicz Czeslaw Lang Witold Plutecki | Polen | 2:04:13,8 |
5 | Mauro De Pellegrin Gianni Giacomini Ivano Maffei Alberto Minetti | Italien | 2:04:36,2 |
6 | Borislav Asenov Venelin Chubenov Jordan Pentjev Nentjo Staikov | Bulgarien | 2:05:55,2 |
7 | Harry Hannus Kari Puisto Patrick Wackström Sixten Wackström | Finland | 2:05:58,2 |
8 | Bruno Bulic Vinko Poloncic Bojan Ropret Bojan Udovic | Jugoslavien | 2:07:12,0 |
9 | Robert Downs Desmond Fretwell Stephen Jones Joseph Waugh | Storbritannien | 2:07:30,6 |
10 | Per Kaersgaard Michael Marcussen Jesper Worre Jørgen Pedersen | Danmark | 2:07:42,3 |
11 | Kevin Bradshaw Remo Sansonetti David Scarfe Michael Wilson | Australien | 2:08:25,2 |
12 | Anders Adamson Bengt Asplund Mats Gustafsson Håkan Karlsson | Sverige | 2:08:33,7 |
13 | Johann Lienhart Peter Muckenhuber Herbert Spindler Johann Summer | Österrike | 2:09:17,7 |
14 | Gilbert Glaus Fritz Joost Jürg Luchs Richard Trinkler | Schweiz | 2:09:48,9 |
15 | Guus Bierings Jack Hanegraaf Theo Hogervorst Adri Van der Poel | Nederländerna | 2:10:17,3 |
16 | Patrick du Chau Marc Sergeant Gerrit van Gestel Leo Wellens | Belgien | 2:10:27,5 |
17 | Tamás Csathó László Halász Zoltán Halász András Takács | Ungern | 2:10:54,9 |
18 | Claudio Perez Olinto Silva Juan Arroyo Mario Medina | Venezuela | 2:14:15,8 |
19 | Luvsandagva Jargalsaikhan Batsukh Khyankharvaa Damdinsuren Orgodol Dashjamts Tumurbator | Mongoliet | 2:15:04,5 |
20 | Joseph Farrugia Albert Micallef Carmel Muscat Alfred Tonna | Malta | 2:23:50,1 |
21 | Ali Hamed Elaila Mohamed Elkamaa Nuri Kaheil Khalid Shebani | Libyen | 2:24:48,2 |
22 | Charles Bana Toussaint Fouda Joseph Kono Robert Nicolas Owona | Kamerun | 2:26:46,6 |
23 | Hailemichael Kedir Ayele Mekonnen Mekonnen Tadesse Alemayehu Tilahun | Etiopien | 2:35:47,8 |
Referenser
Externa länkar
- Officiell hemsida för Moskva-OS
|