Etiopien deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 41 deltagare, 39 män och två kvinnor, vilka deltog i 26 tävlingar i tre sporter. Landet slutade på sjuttonde plats i medaljligan, med två guldmedaljer och fyra medaljer totalt.
Medaljer
Guld
Brons
Boxning
Lätt flugvikt
- Beruk Asfaw
- Första omgången — Förlorade mot Antti Juntumaa (Finland) efter knock-out i första omgången
Flugvikt
- Hassen Sherif
- Första omgången — Besegrade Aguibou Barry (Guinea) efter diskvalificering i andra omgången
- Andra omgången — Förlorade mot Petar Lesov (Bulgarien) på poäng (0-5)
Bantamvikt
- Ayele Mohammed
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Ahmad Nesar (Afghanistan) on points (5-0)
- Tredje omgången — Förlorade mot Juan Hernández (Kuba) efter att domaren stoppade tävlingen i andra omgången
Fjädervikt
- Leoul Nearaio
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Ramy Zialor (Seychellellerna) på poäng (3-2)
- Tredje omgången — Förlorade mot Sidnei Dalrovere (Brasilien) på poäng (0-5)
Lättvikt
- Tadesse Haile
- Första omgången — Förlorade mot Florian Livadaru (Rumänien) efter diskvalificering i tredje omgången
Lätt weltervikt
- Ebrahim Saide
- Första omgången — Förlorade mot José Angel Molina (Puerto Rico) på poäng (0-5)
Cykling
Herrarnas linjelopp
- Zeragaber Gebrehiwot
- Jemal Rogora
- Tilahun Woldesenbet
- Musse Yohannes
Herrarnas lagtempolopp
- Haile Micael Kedir
- Ayele Mekonnen
- Tadesse Mekonnen
- Tilahun Alemayehu
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- Besha Tuffa
- Heat — 11,55 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 200 meter
- Besha Tuffa
- Heat — 23,18 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 800 meter
- Abebe Zerihun
- Heat — 1:50,3 (→ gick inte vidare)
- Nigusse Bekele
- Heat — 1:51,1 (→ gick inte vidare)
- Atre Bezabeh
- Heat — 1:52,7 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 1 500 meter
- Kassa Balcha
- Heat — 3:43,1 (→ gick inte vidare)
- Haile Zeru
- Heat — 3:45,7 (→ gick inte vidare)
- Nigusse Bekele
- Heat — 3:45,8 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 5 000 meter
- Miruts Yifter
- Heat — 13:44,4
- Semifinal — 13:40,0
- Final — 13:21,0 (→ Guld)
- Yohannes Mohamed
- Heat — 13:45,8
- Semifinal — 13:39,4
- Final — 13:28,4 (→ 10:e plats)
- Mohamed Kedir
- Heat — 13:42,7
- Semifinal — 13:28,6
- Final — 13:34,2 (→ 12:e plats)
Herrarnas 10 000 meter
- Tolossa Kotu
- Heat — 28:55,3
- Final — 27:46,5 (→ 4:e plats)
Herrarnas maraton
- Dereje Nedi
- Final — 2:12:44 (→ 7:e plats)
- Mmelaku Deddubge
- Final — 2:18:40 (→ 24:e plats)
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
- Besha Tuffa, Kumela Fituma, Asfaw Deble, and Atre Bezabeh
- Heat — 3:18,2 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Eshetu Tura
- Heat — 8:23,8
- Semifinal — 8:16,2
- Final — 8:13,6 (→ Brons)
- Hailu Wolde-Tsadik
- Heat — 8:41,0
- Semifinal — 8:35,0 (→ gick inte vidare)
- Girma Wolde-Hana
- Heat — 8:54,6 (→ gick inte vidare)
Herrarnas längdhopp
- Abebe Gessese
- Kval — 6,66 m (→ gick inte vidare)
Herrarnas tresteg
- Yadessa Kuma
- Kval — 13,60 m (→ gick inte vidare)
Herrarnas spjutkastning
- Milkessa Chalchisa
- Kval — 51,04 m (→ gick inte vidare, 18:e plats)
Herrarnas 20 km gång
- Tekeste Mitiku
- Final — 1:45:45,7 (→ 23:e plats)
Damernas 800 meter
- Fantaye Sirak
- Heat — 2:08,7 (→ gick inte vidare)
Damernas 1 500 meter
- Amsale Woldegibriel
- Heat — 4:25,3 (→ gick inte vidare)
Källor
- Ethiopia at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 30 maj 2015.