Herrarnas linjelopp i landsvägscykling vid olympiska sommarspelen 1980
Herrarnas linjelopp vid de XXII:a olympiska sommarspelen | ||||
Datum | 29 juli | |||
---|---|---|---|---|
Deltagare | 115 från 32 nationer | |||
Vinnartid | 4:48:28 | |||
Medaljörer | ||||
| ||||
| ||||
| ||||
← 1976 1984 → |
Cykling vid olympiska sommarspelen 1980 | ||||
---|---|---|---|---|
Landsvägscykling | ||||
Linjelopp | Herrar | |||
Tempolopp lag | Herrar | |||
Bancykling | ||||
Individuell förföljelse | Herrar | |||
Lagförföljelse | Herrar | |||
Sprint | Herrar | |||
Tempolopp | Herrar |
Herrarnas linjelopp i landsvägscykling vid olympiska sommarspelen 1980 ägde rum söndagen den 28 juli 1980 på motorvägen till Minsk.
Medaljörer
Event | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas linjelopp | Sergej Suchorutjenkov (URS) | Czesław Lang (POL) | Jurij Barinov (URS) |
Resultat
Placering | Cyklist | Tid |
---|---|---|
Sergej Suchorutjenkov (URS) | 4:48:28,9 | |
Czesław Lang (POL) | +2:58,0 | |
Jurij Barinov (URS) | g | |
4 | Thomas Barth (GDR) | +7:44,0 |
5 | Tadeusz Wojtas (POL) | g |
6 | Anatoli Yarkin (URS) | +8:26,0 |
7 | Adri van der Poel (NED) | g |
8 | Christian Faure (FRA) | g |
9 | Marc Madiot (FRA) | +8:32,0 |
10 | Andreas Petermann (GDR) | +8:49,0 |
11 | Gilbert Glaus (SUI) | g |
12 | Harry Hannus (FIN) | g |
13 | Jiri Škoda (TCH) | g |
14 | Marco Cattaneo (ITA) | g |
15 | Jack Hanegraaf (NED) | +8:52,0 |
16 | Peter Jonson (SWE) | +9:05,0 |
17 | Vlastibor Konecný (TCH) | +9:10,0 |
18 | Gianni Giacomini (ITA) | g |
19 | Herbert Spindler (AUT) | g |
20 | Jesus Torres (VEN) | g |
21 | John Herety (GBR) | g |
22 | Krzysztof Sujka (POL) | g |
23 | Yuri Kashirin (URS) | g |
24 | Kari Puisto (FIN) | g |
25 | Michael Wilson (AUS) | g |
26 | Peter Winnen (NED) | g |
27 | Giuseppe Petito (ITA) | g |
28 | András Takács (HUN) | g |
29 | Richard Trinkler (SUI) | +12:09,0 |
30 | Francis Castaing (FRA) | +15:39,0 |
31 | Henning Jørgensen (DEN) | g |
32 | Olaf Ludwig (GDR) | g |
33 | Jack van Meer (NED) | g |
34 | Mario Medina (VEN) | g |
35 | Hubert Seiz (SUI) | g |
36 | Johann Traxler (AUT) | +17:19,0 |
37 | Ladislav Ferebauer (TCH) | g |
38 | Mauno Uusivirta (FIN) | g |
39 | Bernt Scheler (SWE) | g |
40 | Zoltán Halász (HUN) | g |
41 | Billy Kerr (IRL) | g |
42 | Verner Blaudzun (DEN) | g |
43 | Régis Clère (FRA) | g |
44 | Anders Adamson (SWE) | +17:29,0 |
45 | Stephen Roche (IRL) | +20:29,0 |
46 | Luc De Smet (BEL) | +20:37,0 |
47 | Jeffrey Williams (GBR) | g |
48 | Jürg Luchs (SUI) | g |
49 | Neil Martin (GBR) | g |
50 | Bruno Bulic (YUG) | +22:07,0 |
51 | György Szuromi (HUN) | +24:44,0 |
52 | Zászló Halász (HUN) | +24:44,0 |
Avslutade inte loppet
|
|
Diskvalificerade
|
Referenser
Externa länkar
- Officiell hemsida för Moskva-OS
|