Cross-country skiing at the 1994 Winter Paralympics
1994 Winter Paralympics competition
Cross-country skiing at the VI Paralympic Winter Games | |
---|---|
←1992 1998→ |
Cross-country skiing at the 1994 Winter Paralympics consisted of 48 events, 29 for men and 19 for women.
Medal table
[1]
Rank | Nation | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Norway (NOR) | 17 | 9 | 3 | 29 |
2 | Germany (GER) | 11 | 7 | 3 | 21 |
3 | Russia (RUS) | 9 | 9 | 7 | 25 |
4 | Finland (FIN) | 6 | 7 | 10 | 23 |
5 | France (FRA) | 3 | 1 | 3 | 7 |
6 | Poland (POL) | 2 | 3 | 5 | 10 |
7 | Austria (AUT) | 0 | 3 | 3 | 6 |
8 | Switzerland (SUI) | 0 | 3 | 2 | 5 |
9 | United States (USA) | 0 | 3 | 1 | 4 |
10 | Italy (ITA) | 0 | 1 | 3 | 4 |
11 | Sweden (SWE) | 0 | 1 | 1 | 2 |
12 | Kazakhstan (KAZ) | 0 | 1 | 0 | 1 |
13 | Netherlands (NED) | 0 | 0 | 3 | 3 |
14 | Denmark (DEN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
15 | Estonia (EST) | 0 | 0 | 1 | 1 |
15 | Great Britain (GBR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 48 | 48 | 48 | 144 |
Medal summary
The competition events were:
- 2.5 km: - women
- 5 km: men - women
- 10 km: men - women
- 15 km: men
- 20 km: men
- 3x2.5 km relay: men - women
- 4x5 km relay: men
Each event had separate standing, sitting, or visually impaired classifications:
- LW2 - standing: single leg amputation above the knee
- LW3 - standing: double leg amputation below the knee, mild cerebral palsy, or equivalent impairment
- LW4 - standing: single leg amputation below the knee
- LW5/7 - standing: double arm amputation
- LW6/8 - standing: single arm amputation
- LW9 - standing: amputation or equivalent impairment of one arm and one leg
- LW 10 - sitting: paraplegia with no or some upper abdominal function and no functional sitting balance
- LW 11 - sitting: paraplegia with fair functional sitting balance
- B1 - visually impaired: no functional vision
- B2 - visually impaired: up to ca 3-5% functional vision
- B3 - visually impaired: under 10% functional vision
Men's events
Event | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
5 km classical technique | B1 details | Terje Løvaas Norway | Magne Lunde Norway | Peter Young Great Britain |
B2 details | Frank Höfle Germany | Torbjörn Ek Sweden | Timo Kalevi Lahtinen Finland | |
B3 details | Alexander Schwarz Germany | Alexandre Nassarouline Russia | Nikolai Ilioutchenko Russia | |
LW2/3/9 details | Wiggo Nordseth Norway | Jan Kolodziej Poland | Samuli Kaemi Finland | |
LW4 details | Åge Jønsberg Norway | Svein Lilleberg Norway | Wolfgang Mahler Germany | |
LW5/7 details | Axel Hecker Germany | Marcin Kos Poland | Jerzy Szlezak Poland | |
LW6/8 details | Jouko Grip Finland | Thomas Ölsner Germany | Rauno Miettinen Finland | |
5 km sitski | LW10 details | Didier Riedlinger France | Jeff Pagels United States | Oliver Anthofer Austria |
LW11 details | Kari Joki-Erkkila Finland | Teuvo Ojala Finland | Seppo Joensuu Finland | |
10 km free technique | B1 details | Terje Løvaas Norway | Valeri Kouptchinski Russia | Serguei Seleznev Russia |
B2 details | Frank Höfle Germany | Valeri Cheloudkov Russia | Herve Le Moing France | |
B3 details | Alexandre Nassarouline Russia | Alexander Schwarz Germany | Nikolai Ilioutchenko Russia | |
LW2/3/9 details | Roland Gäss Germany | Svein Lilleberg Norway | Ernesto Vinante Italy | |
LW4 details | Åge Jønsberg Norway | Andre Favre France | Kalervo Pieksaemaeki Finland | |
LW5/7 details | Marcin Kos Poland | Axel Hecker Germany | Jerzy Szlezak Poland | |
LW6/8 details | Thomas Ölsner Germany | Bernhard Furrer Switzerland | Jean-Yves Arvier France | |
10 km sitski | LW10 details | Didier Riedlinger France | Jeff Pagels United States | Franco Belletti Switzerland |
LW11 details | Kari Joki-Erkkila Finland | Knut Lundstrøm Norway | Teuvo Ojala Finland | |
15 km sitski | LW10 details | Didier Riedlinger France | Jeff Pagels United States | Oliver Anthofer Austria |
LW11 details | Knut Lundstrøm Norway | Michael Weymann Germany | Kari Joki-Erkkila Finland | |
20 km classical technique | B1 details | Terje Løvaas Norway | Valeri Kouptchinski Russia | Magne Lunde Norway |
B2 details | Frank Höfle Germany | Timo Kalevi Lahtinen Finland | Valeri Cheloudkov Russia | |
B3 details | Alexandre Nassarouline Russia | Nikolai Ilioutchenko Russia | Alexander Schwarz Germany | |
LW2/3/9 details | Wiggo Nordseth Norway | Piotr Sulkowski Poland | Jan Kolodziej Poland | |
LW4 details | Åge Jønsberg Norway | Svein Lilleberg Norway | Kalervo Pieksaemaeki Finland | |
LW5/7 details | Marcin Kos Poland | Axel Hecker Germany | Jerzy Szlezak Poland | |
LW6/8 details | Thomas Oelsner Germany | Jouko Grip Finland | Jean-Yves Arvier France | |
3×2.5 km relay | sitting details | Norway (NOR) John-Olav Johansen Terje Johansen Knut Lundstrøm | Finland (FIN) Kari Joki-Erkkila Teuvo Ojala Raimo Peltonen | Germany (GER) Klaus Kleiser Michael Weymann Bruno Zimmermann |
4×5 km relay | standing/ blind details | Norway (NOR) Åge Jønsberg Svein Lilleberg Terje Løvaas Wiggo Nordseth | Germany (GER) Axel Hecker Frank Höfle Wolfgang Mahler Thomas Ölsner | Russia (RUS) Nikolai Ilioutchenko Valeri Kouptchinski Alexandre Nassarouline Serguei Seleznev |
Women's events
Event | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
2.5 km sitski | LW10-11 details | Ragnhild Myklebust Norway | Kirsti Hooeen Norway | Dorothea Agetle Italy |
5 km classical technique | B1 details | Lubov Paninykii Russia | Irina Selivanova Russia | Anne-Mette Bredahl-Christensen Denmark |
B2 details | Nadejda Tchirkova Russia | Renata Hoenisch Austria | Anne-Lie Gustafsson Sweden | |
B3 details | Kaija Tuikkanen Finland | Alevtina Elessina Russia | Vilma Nugis Estonia | |
LW2/3/4 details | Susanne Ischinger Germany | Gabriele Buchegger Austria | Theres Huser Switzerland | |
LW6/8/9 details | Tanja Tervonen Finland | Siw Vestengen Norway | Marjorie van de Bunt Netherlands | |
5 km free technique | B1 details | Lubov Paninykii Russia | Irina Selivanova Russia | Michele Drolet United States |
B2 details | Tone Gravvold Norway | Renata Hoenisch Austria | Nadejda Tchirkova Russia | |
B3 details | Alevtina Elessina Russia | Sisko Kiiski Finland | Kaija Tuikkanen Finland | |
LW2/3/4 details | Susanne Ischinger Germany | Theres Huser Switzerland | Gabriele Buchegger Austria | |
LW6/8/9 details | Tanja Tervonen Finland | Anne Helene Barlund Norway | Marjorie van de Bunt Netherlands | |
5 km sitski | LW10-11 details | Ragnhild Myklebust Norway | Kirsti Hooeen Norway | Dorothea Agetle Italy |
10 km classical technique | B1 details | Lubov Paninykii Russia | Irina Selivanova Russia | Anne-Mette Bredahl-Christensen Denmark |
B2 details | Nadejda Tchirkova Russia | Lubov Vorobieva Kazakhstan | Tone Gravvold Norway | |
B3 details | Kaija Tuikkanen Finland | Alevtina Elessina Russia | Sisko Kiiski Finland | |
LW2/3/4 details | Susanne Ischinger Germany | Theres Huser Switzerland | Zenona Baniewicz Poland | |
LW6/8/9 details | Anne Helene Barlund Norway | Tanja Tervonen Finland | Marjorie van de Bunt Netherlands | |
10 km sitski | LW10-11 details | Ragnhild Myklebust Norway | Dorothea Agetle Italy | Kirsti Hooeen Norway |
3×2.5 km relay | open details | Norway (NOR) Anne Helene Barlund Ragnhild Myklebust Siw Vestengen | Germany (GER) Michaela Fuchs Susanne Ischinger Martina Willing | Russia (RUS) Alevtina Elessina Lubov Paninykii Nadejda Tchirkova |
See also
References
- ^ Medal Standings - Lillehammer 1994 Paralympic Winter Games - Cross Country Skiing, International Paralympic Committee (IPC)
- "1994 Lillehammer - Cross-country skiing". International Paralympic Committee. 2010. Retrieved 2010-12-06.
- Winter Sport Classification, Canadian Paralympic Committee
- https://web.archive.org/web/20070821111659/http://saltlake2002.paralympic.org/historical_results/cc/results_by_event/pwg94_md.html
- v
- t
- e
Events at the 1994 Winter Paralympics (Lillehammer)
- Alpine skiing
- Biathlon
- Cross‑country skiing
- Ice sledge hockey
- Ice sledge speed racing