Great Britain at the European Games
Sporting event delegation
Great Britain at the European Games | |
---|---|
IOC code | GBR |
NOC | British Olympic Association |
Website | www |
Medals Ranked 7th |
|
European Games appearances (overview) | |
Great Britain first participated at the European Games at the inaugural 2015 Games and earned 47 medals. This tally was more than halved at the 2019 Games, due to the removal of swimming from the competition schedule.
Medal tables
Games | Athletes | Gold | Silver | Bronze | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
2015 Baku | 160 | 18 | 11 | 18 | 47 | 3 |
2019 Minsk | 101 | 6 | 9 | 8 | 23 | 9 |
2023 Krakow | 223 | 12 | 10 | 27 | 49 | 7 |
2027 Istanbul | Future event | |||||
Total | 36 | 30 | 53 | 119 | 5 |
Medals by sport
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|
Swimming | 7 | 7 | 9 | 23 |
Diving | 7 | 3 | 3 | 13 |
Boxing | 5 | 1 | 10 | 16 |
Taekwondo | 4 | 1 | 3 | 8 |
Archery | 3 | 2 | 0 | 5 |
Badminton | 2 | 4 | 3 | 9 |
Cycling | 2 | 2 | 2 | 6 |
Canoe slalom | 1 | 1 | 3 | 5 |
Shooting | 1 | 1 | 3 | 5 |
Modern pentathlon | 1 | 1 | 2 | 4 |
Rugby sevens | 1 | 1 | 0 | 2 |
Triathlon | 1 | 1 | 0 | 2 |
Fencing | 1 | 0 | 1 | 2 |
Gymnastics | 0 | 3 | 4 | 7 |
Canoe sprint | 0 | 2 | 0 | 2 |
Judo | 0 | 1 | 1 | 2 |
Athletics | 0 | 0 | 5 | 5 |
Artistic swimming | 0 | 0 | 3 | 3 |
Totals (18 entries) | 36 | 31 | 52 | 119 |
Medallists
The following British competitors won medals at the 2015 and 2019 editions.[1]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Gordon Benson | Triathlon | Men's triathlon | 14 June |
Gold | Charlie Maddock | Taekwondo | Women's −49kg | 16 June |
Gold | Jade Jones | Taekwondo | Women's −57kg | 17 June |
Gold | Lois Toulson | Diving | Women's platform | 18 June |
Gold | Amber Hill | Shooting | Women's skeet | 20 June |
Gold | James Heatly | Diving | Men's 3m springboard | 20 June |
Gold | Matty Lee | Diving | Men's 10m platform | 21 June |
Gold | Katherine Torrance | Diving | Women's 3m springboard | 21 June |
Gold | Abbie Wood | Swimming | Women's 400m ind. medley | 23 June |
Gold | Holly Hibbott | Swimming | Women's 800m freestyle | 23 June |
Gold | Duncan Scott Daniel Speers Martyn Walton Tom Fannon Cameron Kurle Matthew Lee | Swimming | Men's 4 × 100 m freestyle relay | 23 June |
Gold | Luke Greenbank | Swimming | Men's 100m backstroke | 24 June |
Gold | Nicola Adams | Boxing | Women's 51kg | 25 June |
Gold | Duncan Scott | Swimming | Men's 100m freestyle | 25 June |
Gold | Luke Greenbank | Swimming | Men's 200m backstroke | 26 June |
Gold | Joe Joyce | Boxing | Men's +91 kg | 26 June |
Gold | Richard Kruse Marcus Mepstead Alexander Tofalides Ben Peggs | Fencing | Men's team foil | 27 June |
Gold | Duncan Scott | Swimming | Men's 200m freestyle | 27 June |
Silver | Ed McKeever | Canoe sprint | Men's K1-200m | 16 June |
Silver | Lani Belcher | Canoe sprint | Women's K1-5000m | 16 June |
Silver | James Heatly Ross Haslam | Diving | Men's 3m synchronised springboard | 19 June |
Silver | Katherine Driscoll | Gymnastics | Women's trampoline | 21 June |
Silver | Duncan Scott Martyn Walton Georgia Coates Darcy Deakin Hannah Featherstone Madeleine Crompton Daniel Speers Cameron Kurle | Swimming | Mixed 4 × 100 m freestyle relay | 24 June |
Silver | Jarvis Parkinson | Swimming | Men's 200m ind. medley | 25 June |
Silver | Duncan Scott Martyn Walton Kyle Chisholm Cameron Kurle | Swimming | Men's 4 × 200 m freestyle relay | 25 June |
Silver | Amelia Clynes | Swimming | Women's 100m butterfly | 26 June |
Silver | Luke Greenbank Charlie Attwood Amelia Clynes Georgia Coates Joe Litchfield Luke Davies Abbie Wood Hannah Featherstone | Swimming | Mixed 4 x 100 metre medley relay | 26 June |
Silver | Cameron Kurle | Swimming | Men's 200m freestyle | 27 June |
Silver | Duncan Scott Charlie Attwood Martyn Walton Luke Greenbank Cameron Kurle Kyle Chisholm Luke Davies Joe Hulme | Swimming | Men's 4 × 100 m medley relay | 27 June |
Bronze | James Heatly | Diving | Men's 1m springboard | 18 June |
Bronze | Lutalo Muhammad | Taekwondo | Men's −80kg | 18 June |
Bronze | Ryan Bartlett Hannah Baughn | Gymnastics | Mixed acrobatics pair all-around | 19 June |
Bronze | Brinn Bevan | Gymnastics | Men's pommel horse | 20 June |
Bronze | Ryan Bartlett Hannah Baughn | Gymnastics | Mixed acrobatics pair dynamic | 21 June |
Bronze | Ryan Bartlett Hannah Baughn | Gymnastics | Mixed acrobatics pair balance | 21 June |
Bronze | Holly Hibbott Madeleine Crompton Georgia Coates Darcy Deakin Hannah Featherstone | Swimming | Women's 4 × 100 m freestyle relay | 23 June |
Bronze | Qais Ashfaq | Boxing | Men's 59kg | 24 June |
Bronze | Luke Davies | Swimming | Men's 200m breaststroke | 24 June |
Bronze | Sandy Ryan | Boxing | Women's 64kg | 25 June |
Bronze | Layla Black | Swimming | Women's 200m breaststroke | 25 June |
Bronze | Martyn Walton | Swimming | Men's 200m ind. medley | 25 June |
Bronze | Emma Cain Rebecca Sherwin Darcy Deakin Abbie Wood Layla Black Georgia Coates Amelia Clynes | Swimming | Women's 4 × 100 m medley relay | 25 June |
Bronze | Josh Kelly | Boxing | Men's 64kg | 26 June |
Bronze | Laura Stephens | Swimming | Women's 100m butterfly | 26 June |
Bronze | Holly Hibbott Madeleine Crompton Georgia Coates Darcy Deakin Hannah Featherstone | Swimming | Women's 4 × 200 m freestyle relay | 27 June |
Bronze | Abbie Wood | Swimming | Women's 100m ind. medley | 27 June |
Bronze | Charlie Attwood | Swimming | Men's 100m breaststroke | 27 June |
Gold | Sarah Bettles Naomi Folkard Bryony Pitman | Archery | Women's team recurve | 22 June |
Silver | Naomi Folkard Patrick Huston | Archery | Mixed team recurve | 23 June |
Silver | Alice Schlesinger | Judo | Women's −63kg | 23 June |
Silver | Megan Barker Jennifer Holl Josie Knight Jessica Roberts | Cycling | Women's team pursuit | 28 June |
Bronze | Chelsie Giles | Judo | Women's −52kg | 22 June |
Bronze | Aaron Heading | Shooting | Men's Trap | 23 June |
Bronze | Hayley Simmonds | Cycling | Women's time trial | 25 June |
Bronze | Jack Carlin Jason Kenny Ryan Owens | Cycling | Men's team sprint | 27 June |
Bronze | Galal Yafai | Boxing | Men's 52kg | 28 June |
Bronze | Peter McGrail | Boxing | Men's 56kg | 28 June |
Bronze | Luke McCormack | Boxing | Men's 64kg | 28 June |
Bronze | Cheavon Clarke | Boxing | Men's 91kg | 28 June |
Gold | Pat McCormack | Boxing | Men's 69kg | 29 June |
Silver | Ben Whittaker | Boxing | Men's 81kg | 29 June |
Gold | Marcus Ellis Chris Langridge | Badminton | Men's doubles | 29 June |
Silver | Chloe Birch Lauren Smith | Badminton | Women's doubles | 29 June |
Gold | Marcus Ellis Lauren Smith | Badminton | Mixed doubles | 30 June |
Silver | Chris Adcock Gabby Adcock | Badminton | Mixed doubles | 30 June |
Silver | Kirsty Gilmour | Badminton | Women's singles | 30 June |
Gold | Lauren Price | Boxing | Women's 69kg | 30 June |
Gold | Megan Barker Jessica Roberts | Cycling | Women's madison | 30 June |
Silver | Rebecca Downie | Gymnastics | Women's uneven bars | 30 June |
Silver | Giarnni Regini-Moran | Gymnastics | Men's floor | 30 June |
Multiple medallists
The following Team GB competitors won multiple medals at the 2015 European Games.
Name | Medal | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Duncan Scott | Gold Gold Gold Silver Silver Silver | Swimming | Men's 200 metre freestyle Men's 100 metre freestyle Men's 4 x 100 metre freestyle relay Mixed 4 x 100 metre freestyle relay Men's 4 x 200 metre freestyle relay Men's 4 x 100 metre medley relay | 27 June 25 June 23 June 24 June 25 June 27 June |
Luke Greenbank | Gold Gold Silver Silver | Swimming | Men's 100 metre backstroke Men's 200 metre backstroke Mixed 4 x 100 metre medley relay Men's 4 x 100 metre medley relay | 24 June 26 June 26 June 27 June |
Cameron Kurle | Gold Silver Silver Silver Silver | Swimming | Men's 4 x 100 metre freestyle relay Mixed 4 x 100 metre freestyle relay Men's 4 x 200 metre freestyle relay Men's 4 x 100 metre medley relay Men's 200 metre freestyle | 23 June 24 June 25 June 27 June 27 June |
Martyn Walton | Gold Silver Silver Silver Bronze | Swimming | Men's 4 x 100 metre freestyle relay Mixed 4 x 100 metre freestyle relay Men's 4 x 200 metre freestyle relay Men's 4 x 100 medley freestyle relay Men's 200 metre ind. medley | 23 June 24 June 25 June 27 June 25 June |
James Heatly | Gold Silver Bronze | Diving | Men's 3m springboard Men's 3m synchro springboard Men's 1m springboard | 20 June 19 June 18 June |
Abbie Wood | Gold Silver Bronze Bronze | Swimming | Women's 400 metre ind. medley Mixed 4 x 100 metre medley relay Women's 4 x 100 metre medley relay Women's 200 metre ind. medley | 23 June 27 June 25 June 27 June |
Daniel Speers | Gold Silver | Swimming | Men's 4 x 100 metre freestyle relay Mixed 4 x 100 metre freestyle relay | 23 June 24 June |
Holly Hibbott | Gold Bronze Bronze | Swimming | Women's 400 metre freestyle Women's 4 x 100 metre freestyle relay Women's 4 x 100 metre freestyle relay | 23 June 23 June 27 June |
Georgia Coates | Silver Silver Bronze Bronze Bronze | Swimming | Mixed 4 x 100 metre freestyle relay Mixed 4 x 100 metre medley relay Women's 4 x 100 metre freestyle relay Women's 4 x 100 metre medley relay Women's 4 x 200 metre freestyle relay | 24 June 27 June 23 June 25 June 27 June |
Hannah Featherstone | Silver Silver Bronze Bronze | Swimming | Mixed's 4 x 100 metre freestyle relay Mixed 4 x 100 metre medley relay Women's 4 x 100 metre medley relay Women's 4 x 200 metre freestyle relay | 23 June 27 June 25 June 27 June |
Luke Davies | Silver Silver Bronze | Swimming | Mixed 4 x 100 metre freestyle relay Men's 4 x 100 metre medley relay Men's 200 metre breaststroke | 26 June 27 June 24 June |
Charlie Attwood | Silver Silver Bronze | Swimming | Mixed 4 x 100 metre freestyle relay Men's 4 x 100 metre medley relay Men's 100 metre breaststroke | 26 June 27 June 27 June |
Amelia Clynes | Silver Silver Bronze | Swimming | Women's 100 metre butterfly Mixed 4 x 100 metre medley relay Women's 4 x 100 metre medley relay | 26 June 27 June 25 June |
Kyle Chisholm | Silver Silver | Swimming | Men's 4 x 200 metre freestyle relay Men's 4 x 100 metre freestyle relay | 26 June 27 June |
Darcy Deakin | Silver Bronze Bronze Bronze | Swimming | Mixed 4 x 100 metre freestyle relay Women's 4 x 100 metre freestyle relay Women's 4 x 100 metre medley relay Women's 4 x 200 metre freestyle relay | 24 June 23 June 25 June 27 June |
Madeleine Crompton | Silver Bronze Bronze | Swimming | Mixed 4 x 100 metre freestyle relay Women's 4 x 100 metre freestyle relay Women's 4 x 200 metre freestyle relay | 24 June 23 June 27 June |
Ryan Bartlett | Bronze Bronze Bronze | Gymnastics | Mixed acrobatics pair all-around Mixed acrobatics pair dynamic Mixed acrobatics pair balance | 19 June 21 June 21 June |
Hannah Baughn | Bronze Bronze Bronze | Gymnastics | Mixed acrobatics pair all-around Mixed acrobatics pair dynamic Mixed acrobatics pair balance | 19 June 21 June 21 June |
Layla Black | Bronze Bronze | Swimming | Women's 200 metre breaststroke Women's 4 x 100 metre medley relay | 25 June 25 June |
References
- ^ Baku 2015 Medal Winners by country - Great Britain.[usurped]
- v
- t
- e
Nations at the European Games
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia and Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- EOC Refugee Team
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Kosovo
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- North Macedonia
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine