Mistrzostwa Europy w Curlingu 1983 odbyły się między 4 a 10 grudnia 1983 w szwedzkim Västerås, w Rocklundahallen.
W rywalizacji udział wzięło 28 drużyn (po 14 kobiecych i męskich), zadebiutowała kobieca reprezentacja Finlandii. Tak jak w latach poprzednich zespoły podzielono losowo na dwie grupy.
Tytuły mistrzowskie w rywalizacji pań zdobyły gospodynie (Elisabeth Högström), które były zarówno obrończyniami tytułów z Kirkcaldy. Finał przeciwko Norweżkom (Trine Trulsen) zakończył się wynikiem 4:3. Brązowe medale wywalczyły Szwajcarki (Erika Müller), które w małym finale pokonały 7:6 Szkotki (Isobel Torrance Junior). Na 5. miejscu uplasowały się Holenderki, był to najlepszy rezultat w historii curlingu w tym kraju, zarówno w konkurencji kobiecej jak i męskiej.
W turnieju męskim triumfowali Szwajcarzy (Amédéé Biner), którzy w finale pokonali 11:2 Norwegię (Kristian Sørum). Brąz przypadł obrońcom złotych medali, Szkotom (Mike Hay). Zwyciężyli oni w małym finale Szwedów (Inge Granback).
Kobiety
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Czwarta | Trzecia | Druga | Otwierająca |
Anglia | | Gwen French | Jean Picken | Mary Finlay | June Henry |
Austria | | Edeltraud Koudelka | Christl Naegle | Monika Hölzl | Herta Küchenmeister |
Dania | Hvidovre Hvidovre Curling Club | Helena Blach | Jette Olsen | Malene Krause | Lone Kristoffersen |
Finlandia | | Anne Eerikäinen | Sirpa Piiroinen | Terhi Aro | Marita Ripatti |
Francja | | Huguette Jullien | Agnes Mercier | Monique Tournier | Paulette Sulpice |
Holandia | | Laura Van Imhoff | Gerrie Veening | Kniertje van Kuyk | Hanneke Veening |
Luksemburg | | Cilly Schweich | Madeleine van den Houten | Pat Bannerman | Marie Garritze |
RFN | | Andrea Schöpp | Monika Wagner | Anneliese Diemer | Elinore Schöpp |
Norwegia | | Trine Trulsen | Dordi Nordby | Hanne Pettersen | Anne Gotteberg |
Szkocja | | Isobel Torrance Junior | Margaret Craig | Jackie Steele | Sheila Harvey |
Szwajcaria | Berno Bern Egghölzi Damen Curling Club | Erika Müller | Barbara Meyer | Barbara Meier | Cristina Wirz |
Szwecja | Karlstad Karlstads Curlingklubb | Elisabeth Högström | Katarina Hultling | Birgitta Sewik | Karin Sjögren |
Walia | | Elizabeth Hunt | Anne Stone | Helen Lyon | Jean Robinson |
Włochy | | Maria-Grazzia Constantini | Tea Valt | Nella Alvera | Angela Constantini |
Klasyfikacja końcowa
Play-off
Finał
Mały finał
Półfinały
Mecz o 5. miejsce
Mecz o 7. miejsce
Mecz o 9. miejsce
Mecz o 11. miejsce
Mecz o 13. miejsce
Tie-breaker
Round Robin
Grupa A
Sesja 1.
Sesja 2.
Sesja 3.
Sesja 4.
Sesja 5.
Sesja 6.
Sesja 7.
Grupa B
Sesja 1.
Sesja 2.
Sesja 3.
Sesja 4.
Sesja 5.
Sesja 6.
Sesja 7.
Mężczyźni
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Czwarty | Trzeci | Drugi | Otwierający |
Anglia | | Ronnie Brock | John Brown | Ian Coutts | Duncan Stewart |
Austria | | Jakob Küchl | Günther Mochny | Alois Kreidl | Konrad Weiser |
Dania | | Frants Gufler | Hans Gufler | Michael Sindt | Holger Slotsager |
Finlandia | | Pekka Kouvo | Seppo Hietala | Timo Korhonen | Kai Pahl |
Francja | | Henri Müller | René Robert | Fernand Schillinger | Claude Groff |
Holandia | | Wim Neeleman | Robert van der Cammen | Gustaf van Imhoff | Jeroen Tilman |
Luksemburg | | Nico Schweich | William Bannerman | Gisbert Franz | Georges Schweich |
RFN | Schwenningen Schwenningen Curling Club | Keith Wendorf | Hans Dieter Kiesel | Sven Saile | Heiner Martin |
Norwegia | | Kristian Sørum | Morten Søgaard | Dagfinn Loen | Morten Skaug |
Szkocja | | Mike Hay | David Hay | David Smith | Russell Keiller |
Szwajcaria | | Amédéé Biner | Walter Bielser | Alex Aufdenblatten | Alfred Paci |
Szwecja | Västerås Aroscurlarna | Inge Granback | Mats Svedberg | Lars Carlsson | Thomas Brinkeborn |
Walia | | John Hunt | John Stone | Peter Williams | Ray King |
Włochy | | Andrea Pavani | Franco Sovilla | Giancarlo Valt | Stefano Morona |
Klasyfikacja końcowa
Play-off
Finał
Mały finał
Półfinały
Mecz o 5. miejsce
Mecz o 7. miejsce
Mecz o 9. miejsce
Mecz o 11. miejsce
Mecz o 13. miejsce
Round Robin
Grupa A
Sesja 1.
Sesja 2.
Sesja 3.
Sesja 4.
Sesja 5.
Sesja 6.
Sesja 7.
Grupa B
Sesja 1.
Sesja 2.
Sesja 3.
Sesja 4.
Sesja 5.
Sesja 6.
Sesja 7.
Bibliografia
Świat | |
---|
Europa | |
---|
Ameryka | |
---|
Azja i Pacyfik | |
---|
Nierozgrywane | |
---|