Mistrzostwa Europy w Curlingu 1990 odbyły się między 4 a 8 grudnia 1990 w norweskim Lillehammer, w ristins Hall.
W rywalizacji udział wzięło 27 drużyn (13 kobiecych i 14 męskich). Z uczestnictwa wycofała się męska reprezentacja Belgii, zadebiutowali zaś Czechosłowacy. Był to ostatni turniej mistrzostw europy rozegrany metodą Tripple-Double-Single knock-out.
Tytułów mistrzowskich z 1989 broniły Niemki i Szkoci.
Pierwszy raz w historii po złote medale sięgnęły Norweżki (Dordi Nordby). Gospodynie w całym turnieju nie przegrały żadnego spotkania, w finale pokonały 6:4 Szkotki (Hazel Erskine). Brązowe medale przypadły Szwajcarkom (Cristina Lestander), które wygrały 5:3 mecz przeciwko Niemkom (Andrea Schöpp). Tytuły mistrzów kontynentu wśród panów przypadły Szwedom (Mikael Hasselborg). Finał przeciwko Szkotom (Robin Gray) zakończył się wynikiem 9:7. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Norwegowie (Eigil Ramsfjell) pokonując w małym finale Anglików (John Deakin) 6:5.
Kobiety
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Czwarta | Trzecia | Druga | Otwierająca | Rezerwowa |
Anglia | | Moira Davison | Margaret Martin | Venetia Scott | Joan Reed | Margaret Cadzow |
Austria | | Edeltraud Koudelka | Margit Holzer | Anna Egger | Veronika Huber | Lilly Hummelt |
Dania | Hvidovre Hvidovre Curling Club | Helena Blach | Malene Krause | Lone Kristoffersen | Gitte Larsen | |
Finlandia | | Jaana Jokela | Terhi Aro | Nina Ahvenainen | Heidi Koskiheimo | Marita Ripatti |
Francja | | Karine Caux | Laurence Bibollet | Géraldine Girod | Chrystelle Fournier | |
Holandia | | Jenny Bovenschen | Netty Born | Kniertje van Kuyk | Teuna Jongert | Elke Schütz |
Niemcy | Garmisch-Partenkirchen SC Riessersee | Andrea Schöpp | Monika Wagner | Christina Haller | Heike Wieländer | |
Norwegia | Snarøya Snarøen Curling Club | Dordi Nordby | Hanne Pettersen | Mette Halvorsen | Anne Jøtun | |
Szkocja | | Hazel Erskine | Edith Loudon | Katie Loudon | Fiona Bayne | |
Szwajcaria | | Cristina Lestander | Christine Krieg | Nicole Oetliker | Christina Gartenmann | |
Szwecja | Östersund Frösö-Oden Curlingklubb | Annika Lööf | Lotta Giesenfeld | Helena Svensson | Elisabeth Hansson | Lena Mårdberg |
Walia | | Hilary Davis | Jackie Jones | Madzia Williams | Jenny MacMillan | |
Włochy | | Ann Lacedelli | Maria Carla Lorenzi | Daniela Zandegiacomo | Loredana Siorpaes | |
Faza pierwsza
13 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.
- 1. eliminacja – z 13 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Trzy najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Niemki, Szwajcarki i Szwedki rozpoczęły grę od 2. rundy 1. eliminacji.
- 2. eliminacja – z 11 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
- 3. eliminacja – z 8 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
5 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9-14.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Runda 3.
2. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Runda 3.
3. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Faza druga
8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.
- 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
- 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
2. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Faza trzecia
Mecze o miejsca 9.-13.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Mecz o 9. miejsce
2. eliminacja
Runda 1.
Mecz o 11. miejsce
Mecze o miejsca 5.-8.
Mecz o 7. miejsce
Mecz o 5. miejsce
Półfinały
Mecz o 3. miejsce
Finał
Klasyfikacja końcowa
Mężczyźni
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Czwarty | Trzeci | Drugi | Otwierający | Rezerwowy |
Anglia | | Martyn Deakin | John Deakin | Alistair Burns | Stephen Watt | |
Austria | Kitzbühel Kitzbühl Curling Club | Alois Kreidl | Günther Mochny | Dieter Küchenmeister | Stefan Salinger | |
Czechosłowacja | | Radek Klima | Tomas Klima | Martin Binder | Karel Havlicek | |
Dania | | Tommy Stjerne | Per Berg | Ivan Frederiksen | Anders Søderblom | Peter Andersen |
Finlandia | Hyvinkää Hyvinkää Curling Club | Jussi Uusipaavalniemi | Jari Laukkanen | Jori Aro | Marko Poikolainen | Juhani Heinonen |
Francja | | Thierry Mercier | Daniel Cosetto | Lionel Tournier | Laurent Flenghi | Joel Indergand |
Holandia | | Jerom van Dillegis | Jan Henderson | Rob Joosen | Hans van Dijk | Gerard Köppers |
Niemcy | | Rodger Gustaf Schmidt | Philip Seitz | Johnny Jahr | Andreas Feldenkirchen | Dirk Hornung Joackim Fendske |
Norwegia | Snarøya Snarøen Curling Club | Eigil Ramsfjell | Sjur Loen | Morten Skaug | Niclas Järund | |
Szkocja | | Robin Gray | Kenneth Knox | Kerr Graham | William Hogg | |
Szwajcaria | | Markus Känzig | Silvano Flückiger | Cristoph Richter | Mario Flückiger | |
Szwecja | Sollefteå Sollefteå Curlingklubb | Mikael Hasselborg | Hans Nordin | Lars Vågberg | Stefan Hasselborg | |
Walia | | John Hunt | John Stone | Scott Lyon | David Stevenson | |
Włochy | | Vittorino Boschet | Alessandro Fummi | Livio Zanardo | Giovanni Zadra | |
Faza pierwsza
14 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.
- 1. eliminacja – z 14 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Dwie najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Szkoci, Norwegowie rozpoczęli grę od 2. rundy 1. eliminacji.
- 2. eliminacja – z 12 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
- 3. eliminacja – z 9 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
6 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9-14.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Runda 3.
2. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Runda 3.
3. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Faza druga
8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.
- 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
- 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
2. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Faza trzecia
Mecze o miejsca 9.-14.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Mecz o 9. miejsce
2. eliminacja
Runda 1.
Mecz o 11. miejsce
3. eliminacja
Mecz o 13. miejsce
Mecze o miejsca 5.-8.
Mecz o 7. miejsce
Mecz o 5. miejsce
Półfinały
Mecz o 3. miejsce
Finał
Klasyfikacja końcowa
Bibliografia
Świat | |
---|
Europa | |
---|
Ameryka | |
---|
Azja i Pacyfik | |
---|
Nierozgrywane | |
---|