Mistrzostwa Europy w Curlingu 1985 odbyły się między 10 a 14 grudnia 1985 w Szwajcarskim Grindelwald, na lodowisku Sportzentrum.
W rywalizacji udział wzięło 28 drużyn (po 14 kobiecych i męskich). W tej edycji zawodów zmieniono system rozgrywek z systemu kołowego na skomplikowane połączenie systemów pucharowych. Zespoły rywalizowały w trzech fazach potrójnym, podwójnym i pojedynczym sposobem pucharowym, rozgrywano również mecze o poszczególne miejsca. Taki tryb rozgrywania mistrzostw Europy obowiązywał do 1990, w 1991 powrócono do rywalizacji w Rond Robin.
Tytułów mistrzowskich z 1984 broniły zespoły Niemki i Szwajcarzy, w przypadku kobiet była to ta sama drużyna kierowana przez Almut Hege. Skipem męskiego zespołu szwajcarskiego był Jürg Tanner. Ekipy te nie zdołały powtórzyć osiągniętych rok wcześniej wyników, Niemki uplasowały się na 6. miejscu, zaś ich południowi sąsiedzi na 5.
W rywalizacji kobiet najlepsze okazały się być Szwajcarki (Jaqueline Landolt), które w finale pokonały 7:3 Szkotki (Jeanette Johnston). Na najniższym stopniu podium stanęły Norweżki (Trine Trulsen). Złote medale w konkurencji męskiej przypadły Niemcom (Rodger Gustaf Schmidt), w finale pokonali oni 7:5 Szwedów (Per Lindeman). Pokonując 5:4 Duńczyków (Tommy Stjerne) brązowe medale zdobyli Norwegowie (Eigil Ramsfjell).
Kobiety
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Czwarta | Trzecia | Druga | Otwierająca |
Anglia | | Margaret Maxwell | Enid Logan | Caroline Cumming | Dorothy Shell |
Austria | | Edeltraud Koudelka | Christl Naegle | Ingrid Märker | Veronika Hölzl |
Dania | Hvidovre Hvidovre Curling Club | Maj-Brit Rejnholdt-Christensen | Jane Bidstrup | Hanne Olsen | Lone Bagge |
Finlandia | | Jaana Jokela | Nina Ahvenainen | Taru Kivinen | Kirsi Jeskanen |
Francja | | Paulette Sulpice | Huguette Jullien | Isabelle Quere | Jocelyn Lhenry |
Holandia | | Laura Van Imhoff | Gerrie Veening | Marjorie Querido | Jenny Bovenschen |
Luksemburg | | Cilly Schweich | Madeleine van den Houten | Marie Garritze | Pat Bannerman |
RFN | | Almut Hege | Petra Tschetsch | Suzanne Fink | Josefine Einsle |
Norwegia | | Trine Trulsen | Dordi Nordby | Hanne Pettersen | Mette Halvorsen |
Szkocja | | Jeanette Johnston | Catherine Dodds | Marjorie Kidd | Ella Gallanders |
Szwajcaria | | Jaqueline Landolt | Christine Krieg | Marianne Uhlmann | Silvia Benoit |
Szwecja | Norrköping Norrköpings Curlingklubb | Maud Nordlander | Inga Arfwidsson | Ulrika Åkerberg | Barbro Arfwidsson |
Walia | | Jean King | Helen Lyon | Margaret Crawley | Anne Stone |
Włochy | | Maria-Grazzia Constantini | Angela Constantini | Tea Valt | Nella Alvera |
Faza pierwsza
14 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.
- 1. eliminacja – z 14 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Dwie najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Niemki i Szwedki rozpoczęły grę od 2. rundy 1. eliminacji.
- 2. eliminacja – z 12 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
- 3. eliminacja – z 9 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
6 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9-14.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Runda 3.
2. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Runda 3.
3. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Faza druga
8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.
- 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
- 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
2. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Faza trzecia
Mecze o miejsca 9.-14.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Mecz o 9. miejsce
2. eliminacja
Runda 1.
Mecz o 11. miejsce
3. eliminacja
Mecz o 13. miejsce
Mecze o miejsca 5.-8.
Mecz o 7. miejsce
Mecz o 5. miejsce
Półfinały
Mecz o 3. miejsce
Finał
Klasyfikacja końcowa
Mężczyźni
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Czwarty | Trzeci | Drugi | Otwierający | Rezerwowy |
Anglia | | Bob Martin | Ronnie Brock | Ian Coutts | John Brown | |
Austria | | Konrad Weiser | Thomas Wieser | Herwig Ritter | Christian Wieser | |
Dania | Hvidovre Hvidovre Curling Club | Tommy Stjerne | Per Berg | Peter Andersen | Ivan Frederiksen | |
Finlandia | Hyvinkää Hyvinkää Curling Club | Jussi Uusipaavalniemi | Petri Tsutsunen | Markku Uusipaavalniemi | Jarmo Jokivalli | Juhani Heinonen |
Francja | | Dominique Dupont-Roc | Christian Dupont-Roc | Thierry Mercier | Daniel Cosetto | |
Holandia | | Wim Neeleman | Otto Veening | Gérard Verbeek | Jeroen Tilman | |
Luksemburg | | Nico Schweich | Guy Schweich | Georges Schweich | William Bannerman | |
RFN | | Rodger Gustaf Schmidt | Wolfgang Burba | Johnny Jahr | Hans-Joachim Burba | |
Norwegia | | Eigil Ramsfjell | Sjur Loen | Gunnar Meland | Morten Skaug | |
Szkocja | | Billy Howat | Robert Clark | Robert Shaw | Alistair Henry | |
Szwajcaria | Lozanna Lausanne-Riviera Curling Club | Jürg Tanner | Patrick Hürlimann | Patrik Lörtscher | Mario Gross | |
Szwecja | Karlstad Karlstads Curlingklubb | Connie Östlund | Per Lindeman | Bo Andersson | Göran Åberg | |
Walia | | John Hunt | John Stone | John Guyan | Scott Lyon | |
Włochy | | Andrea Pavani | Franco Sovilla | Fabio Alvera | Stefano Morona | |
Faza pierwsza
14 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.
- 1. eliminacja – z 14 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Dwie najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Szwajcarzy i Szkoci rozpoczęli grę od 2. rundy 1. eliminacji.
- 2. eliminacja – z 12 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
- 3. eliminacja – z 9 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
6 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9-14.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Runda 3.
2. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Runda 3.
3. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Faza druga
8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.
- 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
- 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
2. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Faza trzecia
Mecze o miejsca 9.-14.
1. eliminacja
Runda 1.
Runda 2.
Mecz o 9. miejsce
2. eliminacja
Runda 1.
Mecz o 11. miejsce
3. eliminacja
Mecz o 13. miejsce
Mecze o miejsca 5.-8.
Mecz o 7. miejsce
Mecz o 5. miejsce
Półfinały
Mecz o 3. miejsce
Finał
Klasyfikacja końcowa
Bibliografia
Świat | |
---|
Europa | |
---|
Ameryka | |
---|
Azja i Pacyfik | |
---|
Nierozgrywane | |
---|