List of members of the 14th Lok Sabha
Below is the list of members of the 14th Lok Sabha (2004-2009), by state.
Andhra Pradesh
Keys: INC (29) TDP (5) TRS (5) CPI (1) CPI(M) (1) AIMIM (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Srikakulam | Kinjarapu Yerran Naidu | Telugu Desam Party | |
2 | Parvathipuram (ST) | Kishore Chandra Deo | Indian National Congress | |
3 | Bobbili | Kondapalli Pydithalli Naidu (Died on 18.8.2006) | Telugu Desam Party | |
Botsa Jhansi Lakshmi (Elected on 7.12.2006) | Indian National Congress | |||
4 | Visakhapatnam | Nedurumalli Janardhana Reddy | ||
5 | Bhadrachalam (ST) | Babu Rao Mediyam | Communist Party of India | |
6 | Anakapalli | Pappala Chalapathirao | Telugu Desam Party | |
7 | Kakinada | Mallipudi Raju Pallam Mangapati | Indian National Congress | |
8 | Rajahmundry | Aruna Kumar Vundavalli | ||
9 | Amalapuram (SC) | G.V. Harsha Kumar | ||
10 | Narasapur | Chegondi Venkata Harirama Jogaiah | ||
11 | Eluru | Kavuru Samba Siva Rao | ||
12 | Machilipatnam | Ramakrishna Badiga | ||
13 | Vijayawada | Rajagopal Lagadapati | ||
14 | Tenali | Balashowry Vallabhaneni | ||
15 | Guntur | Sambasiva Rayapati Rao | ||
16 | Bapatla | Daggubati Purandareswari | ||
17 | Narasaraopet | Mekapati Rajamohan Reddy | ||
18 | Ongole | Magunta Sreenivasulu Reddy | ||
19 | Nellore (SC) | Lakshmi Panabaka | ||
20 | Tirupathi (SC) | Chinta Mohan | ||
21 | Chittoor | D.K. Audikesavulu | Telugu Desam Party | |
22 | Rajampet | Sai Prathap Annayyagari | Indian National Congress | |
23 | Cuddapah | Y. S. Vivekananda Reddy | ||
24 | Hindupur | G Nizamuddin | ||
25 | Anantapur | Anantha Venkatarami Reddy | ||
26 | Kurnool | Kotla Jayasurya Prakasha Reddy | ||
27 | Nandyal | S. P. Y. Reddy | ||
28 | Nagarkurnool (SC) | Dr. Manda Jagannath | Telugu Desam Party | |
29 | Mahabubnagar | D. Vittal Rao | Indian National Congress | |
30 | Hyderabad | Asaduddin Owaisi | All India Majlis-e-Ittehadul Muslimeen | |
31 | Secunderabad | M. Anjan Kumar Yadav | Indian National Congress | |
32 | Siddipet (SC) | Sarvey Sathyanarayana | ||
33 | Medak | A. Narendra | Telangana Rashtra Samithi | |
34 | Nizamabad | Madhu Goud Yaskhi | Indian National Congress | |
35 | Adilabad | Madhusudhan Reddy Takkala (Resigned in Jan 2008) | Telangana Rashtra Samithi | |
Allola Indrakaran Reddy (Elected on 1.6.2008) | Indian National Congress | |||
36 | Peddapalli (SC) | G. Venkat Swamy | ||
37 | Karimnagar | K. Chandrashekar Rao (Resigned on 26.9.2006 and elected on 7.12.2006) | Telangana Rashtra Samithi | |
K. Chandrashekar Rao (Resigned on 3.3.2008 and Elected on 1.6.2008) | ||||
K. Chandrashekar Rao | ||||
38 | Hanamkonda | B. Vinod Kumar (Resigned on 3.3.2008) | ||
B. Vinod Kumar (Elected on 1.6.2008) | ||||
39 | Warangal | Dharavath Ravinder Naik (Resigned in 2008) | ||
Yerrabelli Dayakararao (Elected on 1.6.2008) | Telugu Desam Party | |||
40 | Khammam | Renuka Chowdhury | Indian National Congress | |
41 | Nalgonda | Suravaram Sudhakar Reddy | Communist Party of India | |
42 | Miryalguda | Jaipal Reddy | Indian National Congress |
Arunachal Pradesh
Keys: BJP (2)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Arunachal West | Kiren Rijiju | Bharatiya Janata Party | |
2 | Arunachal East | Tapir Gao |
Assam
Keys: INC (9) BJP (2) AGP (2) Independent (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Karimganj (SC) | Lalit Mohan Suklabaidya | Indian National Congress | |
2 | Silchar | Sontosh Mohan Dev | ||
3 | Autonomous District (ST) | Biren Singh Engti | ||
4 | Dhubri | Anwar Hussain | ||
5 | Kokrajhar (ST) | Sansuma Khunggur Bwiswmuthiary | Independent politician | |
6 | Barpeta | A. F. Golam Osmani | Indian National Congress | |
7 | Gauhati | Kirip Chaliha | ||
8 | Mangaldoi | Narayan Chandra Borkataky | Bharatiya Janata Party | |
9 | Tezpur | Moni Kumar Subba | Indian National Congress | |
10 | Nowgong | Rajen Gohain | Bharatiya Janata Party | |
11 | Kaliabor | Dip Gogoi | Indian National Congress | |
12 | Jorhat | Bijoy Krishna Handique | ||
13 | Dibrugarh | Sarbananda Sonowal | Asom Gana Parishad | |
14 | Lakhimpur | Arun Kumar Sarmah |
Bihar
Keys: RJD (22) JD(U) (6) BJP (5) LJP (4) INC (3)
Chhattisgarh
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Surguja (ST) | Nand Kumar Sai | Bharatiya Janata Party | |
2 | Raigarh (ST) | Vishnudeo Sai | ||
3 | Janjgir | Karuna Shukla | ||
4 | Bilaspur (SC) | Punnulal Mohle | ||
5 | Sarangarh (SC) | Guharam Ajgalle | ||
6 | Raipur | Ramesh Bais | ||
7 | Mahasamund | Ajit Jogi | Indian National Congress | |
8 | Kanker (ST) | Sohan Potai | Bharatiya Janata Party | |
9 | Bastar (ST) | Baliram Kashyap | ||
10 | Durg | Tarachand Sahu | ||
11 | Rajnandgaon | Pradeep Gandhi (Expelled from Lok Sabha on 23.12.2005) | ||
Devwrat Singh (Elected on 1.4.2007) | Indian National Congress |
Goa
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Panaji | Shripad Yesso Naik | Bharatiya Janata Party | |
2 | Mormugao | Churchill Alemao (Resigned on 15.6.2007) | Indian National Congress | |
Francisco Sardinha (Elected on 3.11.2007) |
Gujarat
Haryana
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Ambala (SC) | Selja Kumari | Indian National Congress | |
2 | Kurukshetra | Naveen Jindal | ||
3 | Karnal | Arvind Kumar Sharma | ||
4 | Sonepat | Kishan Singh Sangwan | Bharatiya Janata Party | |
5 | Rohtak | Bhupinder Singh Hooda (Resigned on 6.6.2005) | Indian National Congress | |
Deepender Singh Hooda (Elected on 1.10.2005) | ||||
6 | Faridabad | Avtar Singh Bhadana | ||
7 | Mahendragarh | Inderjit Singh Rao | ||
8 | Bhiwani | Kuldeep Bishnoi | ||
9 | Hissar | Jai Parkash | ||
10 | Sirsa (SC) | Atma Singh Gill |
Himachal Pradesh
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Shimla (SC) | Dhani Ram Shandil | Indian National Congress | |
2 | Mandi | Pratibha Singh | ||
3 | Kangra | Chander Kumar | ||
4 | Hamirpur | Suresh Chandel (Ceased on 23.12.2005) | Bharatiya Janata Party | |
Prem Kumar Dhumal (Elected on 5.6.2007 and Resigned on 27.2.2008) | ||||
Anurag Thakur (Elected on 25.5.2008) |
Jammu and Kashmir
Keys: INC (2) JKNC (2) JKPDP (1) Independent (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Baramulla | Abdul Rashid Shaheen | Jammu & Kashmir National Conference | |
2 | Srinagar | Omar Abdullah | ||
3 | Anantnag | Mehbooba Mufti | Jammu & Kashmir People's Democratic Party | |
4 | Ladakh | Thupstan Chhewang | Independent politician | |
5 | Udhampur | Chaudhary Lal Singh | Indian National Congress | |
6 | Jammu | Madan Lal Sharma |
Jharkhand
Keys: INC (6) JMM (4) RJD (2) CPI (1) Independent (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Rajmahal (ST) | Hemlal Murmu | Jharkhand Mukti Morcha | |
2 | Dumka (ST) | Shibu Soren | ||
3 | Godda | Furkan Ansari | Indian National Congress | |
4 | Chatra | Dhirendra Agarwal | Rashtriya Janata Dal | |
5 | Kodarma | Babulal Marandi(Resigned on 17.5.2006) | Bharatiya Janata Party | |
Babulal Marandi(Elected on 9.11.2006) | Independent politician | |||
6 | Giridh | Tek Lal Mahto | Jharkhand Mukti Morcha | |
7 | Dhanbad | Chandra Shekhar Dubey | Indian National Congress | |
8 | Ranchi | Subodh Kant Sahay | ||
9 | Jamshedpur | Sunil Kumar Mahato (Assassinated on 4.3.2007) | Jharkhand Mukti Morcha | |
Suman Mahato (Elected on 2.9.2007) | ||||
10 | Singbhum (ST) | Bagun Sumbrai | Indian National Congress | |
11 | Khunti (ST) | Sushila Kerketta | ||
12 | Lohardaga (ST) | Rameshwar Oraon | ||
13 | Palamau (SC) | Manoj Kumar | Rashtriya Janata Dal | |
Ghuran Ram | ||||
14 | Hazaribagh | Bhubneshwar Prasad Mehta | Communist Party of India |
Karnataka
Keys: BJP (16) INC (9) JD(S) (2) SP (1)
Kerala
Keys: CPI(M) (12) CPI (3) JD(S) (1) KC(J) (1) IUML (1) IFDP (1) Independent (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Kasaragod | P. Karunakaran | Communist Party of India | |
2 | Cannanore | A. P. Abdullakutty | ||
3 | Vatakara | P. Satheedevi | ||
4 | Kozhikode | M. P. Veerendra Kumar | Janata Dal | |
5 | Manjeri | T. K. Hamza | Communist Party of India | |
6 | Ponnani | E. Ahammed | Indian Union Muslim League | |
7 | Palghat | N. N. Krishnadas | Communist Party of India | |
8 | Ottapalam (SC) | S. Ajaya Kumar | ||
9 | Trichur | C. K. Chandrappan | Communist Party of India | |
10 | Mukundapuram | Lonappan Nambadan | Communist Party of India | |
11 | Ernakulam | Dr. Sebastian Paul | Independent politician | |
12 | Muvattapuzha | P. C. Thomas | Indian Federal Democratic Party | |
13 | Kottayam | K. Suresh Kurup | Communist Party of India | |
14 | Idukki | K. Francis George | Kerala Congress | |
15 | Alleppey | Dr. K. S. Manoj | Communist Party of India | |
16 | Mavelikara | C. S. Sujatha | ||
17 | Adoor (SC) | Chengara Surendran | Communist Party of India | |
18 | Quilon | P. Rajendran | Communist Party of India | |
19 | Chirayinkil | Varkala Radhakrishnan | ||
20 | Trivandrum | P. K. Vasudevan Nair (Died on 12.7.2005) | Communist Party of India | |
Pannyan Raveendran (Elected on 22.11.2005) |
Madhya Pradesh
Maharashtra
Keys: INC (13) BJP (12) SS (12) NCP (10) RPI(A) (1)
Manipur
INC (1) Independent (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Inner Manipur | Thokchom Meinya | Indian National Congress | |
2 | Outer Manipur (ST) | Mani Charenamei | Independent politician |
Meghalaya
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Shillong | Paty Ripple Kyndiah | Indian National Congress | |
2 | Tura | P. A. Sangma (Resigned on 10.10.2005) | All India Trinamool Congress | |
P. A. Sangma (Elected on 19.02.2006 and Resigned in March 2008) | Nationalist Congress Party | |||
Agatha Sangma (Elected in May 2008) |
Mizoram
Keys: MNF (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Mizoram (ST) | Vanlalzawma | Mizo National Front |
Nagaland
Keys: NPF (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Nagaland | W. Wangyuh | Nagaland People's Front |
Orissa
Keys: BJD (11) BJP (7) INC (2) JMM (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Mayurbhanj (ST) | Sudam Marndi | Jharkhand Mukti Morcha | |
2 | Balasore | Mahamegha Bahan Aira Kharbela Swain | Bharatiya Janata Party | |
3 | Bhadrak (SC) | Arjun Charan Sethi | Biju Janata Dal | |
4 | Jajpur (SC) | Mohan Jena | ||
5 | Kendrapara | Archana Nayak | ||
6 | Cuttack | Bhartruhari Mahtab | ||
7 | Jagatsinghpur | Brahmananda Panda | ||
8 | Puri | Braja Kishore Tripathy | ||
9 | Bhubaneswar | Prasanna Kumar Patasani | ||
10 | Aska | Hari Har Swain | ||
11 | Berhampur | Chandra Sekhar Sahu | Indian National Congress | |
12 | Koraput (ST) | Giridhar Gamang | ||
13 | Nowrangpur (ST) | Parsuram Majhi | Bharatiya Janata Party | |
14 | Kalahandi | Bikram Keshari Deo | ||
15 | Phulbani (SC) | Sugrib Singh | Biju Janata Dal | |
16 | Bolangir | Sangeeta Kumari Singh Deo | Bharatiya Janata Party | |
17 | Sambalpur | Prasanna Acharya | Biju Janata Dal | |
18 | Deogarh | Dharmendra Pradhan | Bharatiya Janata Party | |
19 | Dhenkanal | Tathagata Satapathy | Biju Janata Dal | |
20 | Sundargarh (ST) | Jual Oram | Bharatiya Janata Party | |
21 | Keonjhar (ST) | Ananta Nayak |
Punjab
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Gurdaspur | Vinod Khanna | Bharatiya Janata Party | |
2 | Amritsar | Navjot Singh Sidhu (Resigned on 4.12.2006) | ||
Navjot Singh Sidhu (Elected on 27.02.2007) | ||||
3 | Tarntaran | Dr. Rattan Singh Ajnala | Shiromani Akali Dal | |
4 | Jullundur | Rana Gurjeet Singh | Indian National Congress | |
5 | Phillaur (SC) | Charanjit Singh Atwal | Shiromani Akali Dal | |
6 | Hoshiarpur | Avinash Rai Khanna | Bharatiya Janata Party | |
7 | Ropar (SC) | Sukhdev Singh Libra | Shiromani Akali Dal | |
8 | Patiala | Preneet Kaur | Indian National Congress | |
9 | Ludhiana | Sharanjit Singh Dhillon | Shiromani Akali Dal | |
10 | Sangrur | Sukhdev Singh Dhindsa | ||
11 | Bhatinda (SC) | Paramjit Kaur Gulshan | ||
12 | Faridkot | Sukhbir Singh Badal | ||
13 | Firozpur | Zora Singh Maan |
Rajasthan
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Ganganagar (SC) | Nihalchand Chauhan | Bharatiya Janata Party | |
2 | Bikaner | Dharmendra | ||
3 | Churu | Ram Singh Kaswan | ||
4 | Jhunjhunu | Sis Ram Ola | Indian National Congress | |
5 | Sikar | Subhash Maharia | Bharatiya Janata Party | |
6 | Jaipur | Girdhari Lal Bhargava | ||
7 | Dausa | Sachin Pilot | Indian National Congress | |
8 | Alwar | Dr. Karan Singh Yadav | ||
9 | Bharatpur | Vishvendra Singh | Bharatiya Janata Party | |
10 | Bayana (SC) | Ramswaroop Koli | ||
11 | Sawai Madhopur (ST) | Namo Narain Meena | Indian National Congress | |
12 | Ajmer | Rasa Singh Rawat | Bharatiya Janata Party | |
13 | Tonk (SC) | Kailash Meghwal | ||
14 | Kota | Raghuveer Singh Koshal | ||
15 | Jhalawar | Dushyant Singh | ||
16 | Banswara (ST) | Dhan Singh Rawat | ||
17 | Salumber (ST) | Mahaveer Bhagora | ||
18 | Udaipur | Kiran Maheshwari | ||
19 | Chittorgarh | Shrichand Kriplani | ||
20 | Bhilwara | Vijayendrapal Singh | ||
21 | Pali | Pusp Jain | ||
22 | Jalore (SC) | B. Susheela | ||
23 | Barmer | Manvendra Singh | ||
24 | Jodhpur | Jaswant Singh Bishnoi | ||
25 | Nagaur | Bhanwar Singh Dangawas |
Sikkim
Keys: SDF (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Sikkim | Nakul Das Rai | Sikkim Democratic Front |
Tamil Nadu
Keys: DMK (16) INC (10) PMK (5) MDMK (4) CPI (2) CPI(M) (2)
Tripura
Keys: CPI(M) (2)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Tripura West | Khagen Das | Communist Party of India | |
2 | Tripura East (ST) | Baju Ban Riyan |
Uttar Pradesh
Keys: SP (37) BSP (18) BJP (10) INC (9) RLD (3) JD(U) (1) NLP (1) Independent (1)
Uttarakhand
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Tehri Garhwal | Manabendra Shah (Died on 5.1.2007) | Bharatiya Janata Party | |
Vijay Bahuguna (Elected on 27.2.2007) | Indian National Congress | |||
2 | Garhwal | Bhuwan Chandra Khanduri | Bharatiya Janata Party | |
3 | Almora | Bachi Singh Rawat | ||
4 | Nainital | Karan Chand Singh Baba | Indian National Congress | |
5 | Haridwar (SC) | Rajendra Kumar Badi | Samajwadi Party |
West Bengal
Keys: CPI(M) (26) INC (6) CPI (3) AIFB (3) RSP(I) (3) TMC (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Cooch Behar (SC) | Hiten Barman | All India Forward Bloc | |
2 | Alipurduars (ST) | Joachim Baxla | Revolutionary Socialist Party (India) | |
3 | Jalpaiguri | Minati Sen | Communist Party of India (Marxist) | |
4 | Darjeeling | Dawa Narbula | Indian National Congress | |
5 | Raiganj | Priya Ranjan Dasmunsi | ||
6 | Balurghat (SC) | Ranen Barman | Revolutionary Socialist Party (India) | |
7 | Malda | A. B. A. Ghani Khan Choudhury (Died on 14.4.2006) | Indian National Congress | |
Abu Hasem Khan Choudhury (Elected on 19.9.2006) | ||||
8 | Jangipur | Pranab Mukherjee | ||
9 | Murshidabad | Abdul Mannan Hossain | ||
10 | Behrampore | Adhir Ranjan Chowdhury | ||
11 | Krishnanagar | Jyotirmoyee Sikdar | Communist Party of India (Marxist) | |
12 | Nabadwip (SC) | Alakesh Das | ||
13 | Barasat | Subrata Bose | All India Forward Bloc | |
14 | Basirhat | Ajay Chakraborty | Communist Party of India | |
15 | Jaynagar (SC) | Sanat Kumar Mandal | Revolutionary Socialist Party (India) | |
16 | Mathurapur (SC) | Basudeb Barman | Communist Party of India (Marxist) | |
17 | Diamond Harbour | Samik Lahiri | ||
18 | Jadavpur | Sujan Chakraborty | ||
19 | Barrackpore | Tarit Baran Topdar | ||
20 | Dum Dum | Amitava Nandy | ||
21 | Calcutta North West | Sudhangshu Seal | ||
22 | Calcutta North East | Mohammed Salim | ||
23 | Calcutta South | Mamata Banerjee | Trinamool Congress | |
24 | Howrah | Swadesh Chakrabortty | Communist Party of India (Marxist) | |
25 | Uluberia | Hannan Mollah | ||
26 | Serampore | Santasri Chatterjee | ||
27 | Hooghly | Rupchand Pal | ||
28 | Arambagh | Anil Basu | ||
29 | Panskura | Gurudas Dasgupta | Communist Party of India | |
30 | Tamluk | Lakshman Chandra Seth | Communist Party of India (Marxist) | |
31 | Contai | Prasanta Pradhan | ||
32 | Midnapore | Prabodh Panda | Communist Party of India | |
33 | Jhargram (ST) | Rupchand Murmu | Communist Party of India (Marxist) | |
34 | Purulia | Bir Singh Mahato (Resigned on 30.5.2006) | All India Forward Bloc | |
Narahari Mahato (Elected on 19.9.2006) | ||||
35 | Bankura | Acharia Basudeb | Communist Party of India (Marxist) | |
36 | Vishnupur (SC) | Susmita Bauri | ||
37 | Durgapur (SC) | Sunil Khan | ||
38 | Asansol | Bikash Chowdhury (Died on 1.8.2005) | ||
Bansa Gopal Chowdhury (Elected on 4.10.2005) | ||||
39 | Burdwan | Nikhilananda Sar | ||
40 | Katwa | Mahboob Zahedi (Died on 8.4.2006) | ||
Abu Ayesh Mondal (Elected on 19.9.2006) | ||||
41 | Bolpur | Somnath Chatterjee | ||
42 | Birbhum (SC) | Ram Chandra Dome |
Andaman and Nicobar Islands
Keys: INC (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Andaman and Nicobar Islands | Manoranjan Bhakta | Indian National Congress |
Chandigarh
Keys: INC (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Chandigarh | Pawan Kumar Bansal | Indian National Congress |
Dadra and Nagar Haveli
Keys: BNP (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Dadra and Nagar Haveli (ST) | Delkar Mohanbhai Sanjibhai | Bharatiya Navshakti Party |
Daman and Diu
Keys: INC (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Daman and Diu | Patel Dahyabhai Vallabhbhai | Indian National Congress |
National Capital Territory of Delhi
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | New Delhi | Ajay Maken | Indian National Congress | |
2 | South Delhi | Vijay Malhotra | Bharatiya Janata Party | |
3 | Outer Delhi | Sajjan Kumar | Indian National Congress | |
4 | East Delhi | Sandeep Dikshit | ||
5 | Chandni Chowk | Kapil Sibal | ||
6 | Delhi Sadar | Jagdish Tytler | ||
7 | Karol Bagh (SC) | Krishna Tirath |
Lakshadweep
Keys: JD(U) (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Lakshadweep (ST) | P. Pookunhikoya | Janata Dal |
Puducherry
Keys: PMK (1)
No. | Constituency | Name of elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Puducherry | M. Ramadass | Pattali Makkal Katchi |
Nominated
Keys: INC (2)
No. | Constituency | Name of Nominated M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
1 | Anglo-Indian Community | Ingrid Mcleod | Indian National Congress | |
2 | Fanthome Francis |
See also
References
External links
- 14th Lok Sabha Members by Constituency Lok Sabha website
- v
- t
- e